Technik farmaceutyczny – wywiad z koordynatorem kierunku

Jeżeli czytaliście już wywiad z Panią Martą Gąglewską, która koordynuje kierunek Technik weterynarii, to wiecie, że PROMEDICE, każdy kierunek ma swojego opiekuna. Jest to osoba, która dba nawet o najdrobniejsze szczegóły związane z nauką. W przypadku kierunku Technik farmaceutyczny z ramienia naszej Szkoły jest nim Pani Anna Muzyka.

Redakcja: Pani Aniu, czym się Pani zajmuje?

Anna Muzyka: W skrócie jestem łącznikiem pomiędzy Uczniami, a Dyrekcją i gronem pedagogicznym. Moją rolę można porównać do znanego z czasów szkolnych – wychowawcy klasy. Z tą różnicą, że staram się być partnerem, rozwiązywać problemy i dbać o pozytywną atmosferę. Absolutnie nie prowadzę pogadanek wychowawczych. Dla wszystkich w PROMEDICE ważne jest zadowolenie ucznia z tego, że nas wybrał, a podstawą tego jest sprawna komunikacja.

No właśnie, który to jest właściwie nabór na kierunek Technik farmaceutyczny?

Szczęśliwy bo 7. Dla nas najważniejsze jest, że co roku otwieramy grupę i rozpoczynamy zajęcia. Nie zdarzyło się w naszej historii żebyśmy nie uruchomili kierunku. To gwarantuje ciągłość kształcenia, utrzymanie najlepszej kadry, a przede wszystkim nie jest to istotna informacja dla kandydatów na ten kierunek – nie mam problemów z naborem i nie jest to slogan.

Nabór 7, ale dużo ostatnio jest zamieszania wokół tego kierunku.

To prawda. W zeszłym roku były próby szybkiego uniemożliwienia kształcenia w tym zawodzie, w ramach szkół policealnych. Chciano, aby w aptekach pracowały tylko osoby z wyższym wykształceniem.  Dzięki bardzo dobrej współpracy środowiska Techników farmaceutycznych, szkół policealnych, udało się przekonać Ministerstwo Edukacji i znacznie przesunąć termin wygaszenia kształcenia. Ostatni nabór na ten kierunek w szkołach policealnych odbędzie się roku szkolnym 2018/2019. Zatem pogłoski o śmierci tego kierunku są przedwczesne i nieuzasadnione.

Co sądzi Pani o tej zmianie?

Nie będę komentowała prawdziwości powodów, dla których chciano szybko wygasić kształcenie na tym kierunku. Nie odniosę się również do zasadności i sensowności takiej decyzji. Polecam wszystkim chętnym przeszukanie aktualności na naszej stronie i będzie jasne jakie jest stanowisko naszej szkoły. Najważniejsze jest to, że Technicy są i będą potrzebni na rynku pracy, a ta sytuacja może paradoksalnie dać im przewagę na rynku gdy nie będzie już możliwości kształcenia, a oni będą mieli dyplom w kieszeni.

Często Pani powtarza „jakość przede wszystkim”.

To fakt. Nie tylko ja tak mówię. Słowo „jakość” często pojawia się nie tylko na naszej stronie internetowej, ale i w rozmowach między pracownikami, nauczycielami, dyrekcją. Nie jesteśmy szkołą darmową i chcemy, aby nasi uczniowie dostali jak najlepszą usługę. Dlatego też dbamy na każdym kroku o to, aby jakość była widoczna w procesie kształcenia, jego organizacji, komunikacji, ale również by było czysto i przyjemnie.

Proszę wymienić 3 największe sukcesy, jeżeli chodzi o kierunek Technik farmaceutyczny.

Pierwszy – fakt, że nasi Uczniowie się do nas uśmiechają. Dla nas jest to oznaka, że czują się dobrze w naszej szkole. Drugi – młoda, ale doświadczona kadra, która wie jak uczyć, robi to i odbywa się to w dobrej atmosferze. Trzeci – bardzo wysoka zdawalność egzaminu potwierdzającego kwalifikacje w zawodzie. W 2012 nasi Uczniowie osiągnęli najlepszą zdawalność w województwie.

Są jakieś porażki?

Oczywiście. Szkołę tworzą ludzie, a przecież nie ma ludzi idealnych. Nie ma zatem szkół idealnych, a co za tym idzie idealnych kierunków. Zdarzają się problemy, bo ten się nie myli, kto nic nie robi. Naszym marzeniem od kilku lat jest uruchomienie dwóch klas, bo zainteresowanie naszą szkołą często przekracza nasze możliwości. Do tej pory nam się to nie udało, ale kto wie…

Co może powiedzieć Pani osobom, które czytają ten wywiad?

By uważnie wybierały szkołę, w której chcą się uczyć. By byli dociekliwi, sprawdzali, pytali i wymagali konkretów. Nauka nie powinna być kosztem, powinna być inwestycją. Zawsze warto dobrze zapoznać się z ofertą, dokładnie przeliczyć wszystkie profity, bo może okazać się, że cena nie zawsze działa cuda.

Dziękuję za wywiad.

Dziękuję.

Anna Muzyka jest z nami od 2 lat. Zajmuje stanowisko Specjalisty, koordynuje kierunek Technik farmaceutyczny i odpowiada za część administracyjną kursów i szkoleń z zakresu pierwszej pomocy przedmedycznej. Po pracy jest na etacie pani domu - wychowuje 4 – letnią Agatę i zajmuje się domem. Lubi długie spacery z psem Willmą.

tel. 513 304 602 ; mail: a.muzyka@szkola-promedica.pl